تبلیغات
wellcome to chinovat - مذاهب بدوی در تاریخ
چهارشنبه 28 بهمن 1388

مذاهب بدوی در تاریخ

   نوشته شده توسط: javad barghi    نوع مطلب :تاریخ ،

مذاهب بدوى تاریخ
مذهب و عقاید مذهبى انسان ؛
((براى شناخت مذهب باید مذاهب ابتدائى را شناخت . مذاهب ابتدائى آنهایند كه كهنه ترین و قدیمى ترین مذاهبند و از راه كتاب نمى توانیم بشناسیمشان ، كه كتابهاى دینى ، بیشتر از ادیان سه چهار هزار سال پیش ‍ سخن مى گویند و از ادیان پیشرفته اى كه هم اكنون هست . پس براى یافتن دین ابتدائى باید سراغ كهنه ترین را گرفت و مذاهبى را یافت كه بعد از مذهبى دیگر قرار نگرفته اند و پس از یافتن ، باید براى شناخت به محیط مذهب بدوى رفت . باستان شناسى و زبان شناسى دیرین مى توانند ما را به محیط رشد آن مذهب راهنمایى كنند.
اما این تنها وسیله نیست . راه دیگرى نیز هست و آن توجه و تحقیق در قبائل ، گروهها و نژادهاى خاص است كه دور از جامعه هاى متمدن مانده اند و بكارت ابتدائى خویش را حفظ كرده اند...))(59)
ادیان و مذاهب بدوى :
با مطالعه در احوال قبائل آفریقاى جنوبى و سرخ پوستان آمریكاى شمالى و برخى قبائل آسیائى ، اشكال مشابه دینى و مراسم و عقاید و عبادات شبیه بهمى دیده شده است . و چون همه این جوامع بدوى بوده اند و در مرحله بسیار ابتدائى مى زیسته اند. محققان به این نتیجه رسیده اند كه اصولا بشریت در آغاز تاریخش داراى این شكل دین بوده و این خود در جامعه هاى ابتدائى به وجود آمده است و نقشى چنین داشته است و بعد طبق قوانینى به شكل ادیان پیشرفته تحول پیدا كرده است .(60)